DiscoverEU

Mis on DiscoverEU?

Oled 18-aastane? Oled valmis seikluseks? Kui jah, siis valmistu Euroopat avastama, ühinedes Euroopa Liidu algatusega DiscoverEU, mis annab noortele võimaluse Euroopas ringi reisida.

Esimeses voorus juunis 2018 kandideeris 100 480 noort kodanikku ja vähemalt 15 000 noort said endale reisipileti.

Teises kandideerimisvoorus, mis toimub ajavahemikus 29. november kl 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi kuni 11. detsember kl 12.00 Kesk-Euroopa aja järgi, saavad järgmised vähemalt 12 000 noort võimaluse Euroopas ringi reisida.

Enamik reisist toimub rongiga, mis võimaldab sul nautida Euroopa lummavaid vahelduvaid linnavaateid ja maalilisi maastikke.

Selleks et tagada juurdepääs noortele üle kogu Euroopa, saad reisipiletit kasutada ka näiteks bussides ja praamidel. Erandjuhtudel (ja ainult juhul, kui teised transpordivahendid ei ole kättesaadavad), on lubatud reisida ka lennukiga. See annab ka neile noortele, kes elavad kaugetes piirkondades või saartel, võimaluse sellest algatusest osa võtta.

Euroopa kultuuripärand on väga rikas ja mitmekesine. Külasta näiteks Euroopa kultuuripealinnu (kas tead, millised linnad on Euroopa 2018. aasta kultuuripealinnad?). Osale mõnel festivalil või kunstiüritusel. Või eelistad jalutada muuseumides või külastada mõnd loodusparki? Nii palju on avastada!

Miks mitte kinni haarata võimalusest kogeda liikumisvabadust, mõista paremini Euroopa mitmekesisust, nautida selle kultuurilist mitmekesisust, leida uusi sõpru ja ka ennast avastada.

Kes saavad kandideerida?

Saad kandideerida, kui:

  • oled 18-aastane 31. detsembri 2018. aasta seisuga, st sündinud ajavahemikus 1. jaanuar 2000 (k.a) kuni 31. detsember 2000 (k.a));
  • olema tema reisipileti saajana väljavalimise ajal (mis toimub eeldatavasti 2019. aasta jaanuari keskpaigas) ühe Euroopa Liidu liikmesriigi kodanik;
  • oled märkinud veebipõhises kandideerimisvormis õige isikutunnistuse või passi numbri;

kui osutud väljavalituks, saad reisida vaid siis, kui:

  • alustad oma reisi riigis, mis on sinu reisipileti saajana väljavalimise ajal Euroopa Liidu liikmesriik;
  • kavatsed reisida minimaalselt ühe päeva ja maksimaalselt ühe kuu;
  • kavatsed reisida ajavahemikus 15. aprill 2019 (esimene väljasõidukuupäev) ja 31. oktoober 2019 (viimane tagasisõidukuupäev);
  • kavatsed reisida vähemalt ühte välisriiki, mis on sinu reisipileti saajana väljavalimise ajal Euroopa Liidu liikmesriik;
  • oled nõus saama DiscoverEU saadikuks.
Märkus: Kui reisisid DiscoverEU 2018. aasta esimese kandideerimisvooru raames, ei saa sa selles voorus enam uuesti kandideerida.

Võistlusel DiscoverEU on oodatud osalema ka erivajadustega noored. Neile jagatakse teavet ja nõuandeid ning võidakse katta ka mõningad erivajadustega seotud kulud (kaasasolev isik, nägemispuudega kandidaadi juhtkoer jne).

Millal ja kuidas kandideerida?

Kandideerida saab alates 29. novembrist (neljapäev) kl 12.00 (Kesk-Euroopa aja järgi) kuni 11. detsembrini (teisipäev) kl 12.00 (Kesk-Euroopa aja järgi).

Pead esitama oma isikuandmed ja andma meile kavandatava reisi kohta rohkem teavet. Pead vastama viiele valikvastustega viktoriini küsimusele, mis käsitlevad Euroopa kultuuri ja mitmekesisust ning noortele suunatud ELi algatusi. Viimasena pead vastama viigiküsimusele, mis võimaldab Euroopa Komisjonil kandideerijaid järjestada juhul, kui neid on liiga palju. Kandideerimiseks pead klõpsama nupul „Kandideeri nüüd“, mis ilmub lehekülje paremasse ülanurka siis, kui kandideerimisperiood avatakse.

Kas saan reisida koos oma sõpradega?

Kui täidad oma kandideerimisvormi, saad kutsuda kuni 4 inimest ühinema sinu rühmaga (rühmas saab olla kuni 5 liiget). Seejärel pead täitma kandideerimisvormi, osalema viktoriinis ja vastama viigiküsimusele. Kandideerimisvormi esitamisel ilmub ekraanile kood, mis tuleb edasi saata teistele rühmaliikmetele. See võimaldab teistel rühmaliikmetel registreeruda Euroopa Noorteportaalis ja esitada oma isikuandmed. Kõik rühma liikmed peavad olema 18-aastased.

Tähelepanu! Võib juhtuda, et sina saad reisipileti, kuid sinu rühma liikmed seda ei saa. See võib juhtuda siis, kui teised rühmaliikmed ei täida Euroopa Noorteportaalis oma kandideerimisvormi enne kandideerimisperioodi lõpptähtaega.

NB! Saad korraldada kohtumisi ja kombineerida oma reisiplaane teiste DiscoverEU reisijatega! Seda saab teha DiscoverEU Facebooki rühma vahendusel.

Paindlik reis ja kindlaksmääratud reis – mis on nende erinevus?

Kui osutud väljavalituks, palutakse sul täita veebipõhine broneerimisvorm. Selles saad valida paindliku ja kindlaksmääratud reisi vahel. Mille poolest need erinevad?

Paindlik reis Kindlaksmääratud reis
Kuupäevad, mil sa reisid, on paindlikud. Vaatamata sellele on reisipiletil alguskuupäev. Alates sellest kuupäevast on reisipilet kehtiv ühe kuu jooksul. Pead valima kindlaksmääratud reisikuupäevad ja sihtkohad, mida ei saa enam pärast broneerimisvormi esitamist muuta.
Sul on ühe kuu jooksul  kindel arv reisipäevi (st, et sul on rongiga reisimiseks kindel arv päevi). Paindlik reis võimaldab sul reisida paljudesse ELi riikidesse! Saad külastada kuni kahte riiki, mis on sinu reisipileti saajana väljavalimise ajal Euroopa Liidu liikmesriigid; Nende riikide hulka ei arvata riiki, kust sa reisi alustad, ning neid riike, mida sa sihtkohta reisides läbid.

Sa võid reisida järjestikustel päevadel või kasutada reisipäevi reisiperioodi eri aegadel. Arvesta sellega, et teatavaid rongipileteid on vaja ette broneerida. See võib osutuda vajalikuks teatavate kiir- ja öiste rongide puhul.

Euroopa Komisjon rongipiletite broneerimisega seotud lisakulusid ei kata.

Piletite maksimaalne eelarve on 260 eurot. Seega pead tagama, et sinu soovitud marsruut jääks selle piirsumma raamesse.

 

Mida me sinult ootame?

Sinust saab DiscoverEU saadik ja soovime, et jagaksid meiega oma reisimuljeid ja -kogemusi näiteks sotsiaalmeediakanalite (Instagram, Facebook või Twitter) vahendusel, kasutades teemaviidet #DiscoverEU. Samuti võida sa teha vastavasisulise ettekande kas oma koolis või mõne muu kohaliku ürituse raames. Sa võiksid samuti osaleda foto-/videokonkursil#DiscoverEU photo/video #Competition ja võita suurepäraseid auhindu. Inspiratsiooni saad eelmise vooru piltidest ja videotest! Ning olenemata sellest, kas sa osutud väljavalituks või mitte, ühine kindlasti DiscoverEU Facebooki rühmaga!

 

Euroopa ootab sind! See on sinu võimalus!